Wydma Lubiatowska

Wydma Lubiatowska

Położenie i charakterystyka Wydmy Lubiatowskiej

Wydma Lubiatowska to jedno z najpiękniejszych i najwyższych miejsc na polskim wybrzeżu. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, niedaleko miejscowości Lubiatowo i Darłowo. Najstarsze wzmianki o niej pochodzą z XVII wieku. Natomiast w XIX wieku stała się ona jednym z ważniejszych punktów orientacyjnych dla statków, żeglujących po Bałtyku.

Charakterystyczny kształt wydmy powstaje w wyniku akumulacji piasku, który przynosi wiatr z morza. Proces wiatrosadzenia, czyli przesypywanie piasku przez wiatr z jednej strony wydmy na drugą, nadaje wydmie kształt grzyba – zwężający się u podstawy, poszerzający się na szczycie.

Punkty widokowe i szlaki turystyczne

Na szczycie Wydmy Lubiatowskiej znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na Bałtyk i okoliczne tereny. Do punktu widokowego prowadzi drewniana kładka, która stanowi dodatkową atrakcję dla turystów.

Wzdłuż wydmy biegną liczne szlaki turystyczne, które umożliwiają zwiedzenie okolicznych atrakcji. Na wydmie znajdują się również drewniane wieże widokowe oraz miejsca do wspinaczki na wydmach.

Atrakcje dla miłośników sportów

Wydma Lubiatowska to również atrakcja dla miłośników sportów wodnych. Pobliska plaża i czyste wody Bałtyku zachęcają do uprawiania kąpieli, a także sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing czy żeglarstwo.

W pobliżu Wydmy Lubiatowskiej znajdują się liczne miejscowości, które warto odwiedzić. Dąbki to popularna miejscowość turystyczna, z pięknymi plażami, wypożyczalniami sprzętu wodnego oraz bogatą ofertą gastronomiczną. Darłowo to z kolei urokliwe miasteczko, z pięknym rynkiem, zamkiem Książąt Pomorskich oraz portem rybackim. W okolicach Wydmy Lubiatowskiej znajdują się także liczne trasy rowerowe i szlaki turystyczne, które warto przejechać lub przejść. Dodatkowo, w okolicach Wydmy Lubiatowskiej działa wiele ośrodków jeździeckich, w których można wynająć konie i udać się na wspaniałą przejażdżkę.

Zwierzęta i roślinność Wydmy Lubiatowskiej

Słowiński Park Narodowy, w którego granicach znajduje się Wydma Lubiatowska, to miejsce, w którym spotkać można wiele gatunków zwierząt i roślinności charakterystycznej dla wybrzeża. Na wydmach i wokół nich żyją m.in. sarny, dziki, lisy, zające, a wśród ptaków warto zwrócić uwagę na błotniaka stawowego, mewę srebrzystą czy czaplę siwą.

Ciekawostki na temat Wydmy Lubiatowskiej

  • Wydma Lubiatowska ma ponad 42 metry wysokości i należy do najwyższych wydm w Polsce.
  • W 1978 roku Wydma Lubiatowska została wpisana na listę rezerwatów biosfery UNESCO.
  • Wydma Lubiatowska jest nie tylko najwyższą wydmą w Polsce, ale również jednym z najwyższych szczytów na całym polskim wybrzeżu.
  • W bezpośrednim sąsiedztwie Wydmy Lubiatowskiej znajduje się plaża, która cieszy się dużą popularnością wśród turystów.
  • Słowiński Park Narodowy, w którym znajduje się Wydma Lubiatowska, to również miejsce, w którym znajdują się inne wydmy, takie jak Łącka i Czołpino.
  • Wydma Lubiatowska, podobnie jak wiele innych wydm, jest narażona na erozję wywoływaną przez działanie wiatru i wody. W celu ochrony wydmy i okolicznej przyrody, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego obowiązuje wiele restrykcyjnych przepisów. Teren często jest ogrodzony i są tabliczki informacyjne dotyczących ruchu turystycznego i wykorzystywania plaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak n

DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami!


NAJPOPULARNIEJSZE TAGI

bagaż Barok Bałtyk budowle Gdynia Gotyk Grecja góry hiszpania jeziora Karkonosze klasztor konie kościoł kuchnia kultura kurort kwiaty las latanie lotnisko meteory miasta morze natura ogrody ogród parga park plaża podróż rower rzeka samolot Sudety Szczyty UNESCO widoki wisła wodospad zabytki zagranica zalew zamek zwierzęta

KATEGORIE WPISÓW